Putin ima etti, Medvedev ‘nükleer’ dedi

22.09.2022 14:48 Haber Deposu: Foto: Arşiv Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün sabah saatlerinde ülkede kısmi seferberlik duyuru ederken dikkat çeken açıklamalara imza attı. 
Batı’nın nihai amacının Rusya’yı bölmek ve yok etmek bulunduğunun altını çizen Putin, “Hedefimiz Donbas’ı özgürleştirmek. Toprak bütünlüğümüzü korumak için her türlü silahı kullanırız. Batı’ya söylüyorum, cevap verecek fazlaca sayıda silahımız var. Bu blöf değil” sözleriyle Batı’ya uyarıda bulunmuş oldu.
Putin’in ‘Her türlü silahı kullanırız’ ifadesi dünyayı tekrardan nükleer endişeye sürükledi. 
“NÜKLEER DAHİL HER SİLAH KULLANILABİLİR’ 
Bugün ise eleştiri açıklamalarda bulunan Rusya Güvenlik Konseyi (SB) Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, ‘Rusya’ya katılan toprakları korumak için nükleer dahil her tabanca kullanılabilir’ dedi.
Medvedev, ‘Batı’nın ve genel olarak tüm NATO ülkelerinin Rusya’nın kendi yolunu seçtiğini anlaması gerekiyor’ sözleri ile Batı’ya bir kez daha gözdağı verdi.
‘NÜKLEER BALTIK’ UYARISINDA BULUNMUŞTU
Geçtiğimiz dönemde İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmaları durumunda Moskova’nın bu tehditlere karşı tedbir alması gerekeceğini belirten Medvedev, Rusya’nın bölgeye İskender füzeleri, hipersonik silahlar ve nükleer bombalara ev sahipliği gemiler sevk edebileceğini ima etmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı;
‘İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olduğu bir durumda Baltık bölgesinin nükleerden arındırılmış statüsünden anlatmak mümkün olmaz.’
TOPYEKÛN SALDIRI TEHDİDİ
Medvedev ek olarak Ukrayna’nın Rusya’ya istila etmek için ABD tarafınca sağlanan füzeleri kullanımı halinde Moskova’nın batıdaki şehirlere saldıracağı mevzusunda uyarılara imza atmıştı.
Mahşerin atlıları yola çıktı’ diyen Medvedev Ukrayna’ya gönderilen füzelerin Rusya’yı hedef alması durumunda topyekûn hücum tehdidinde bulunmuştu.
Putin’in ‘kısmi seferberlik ilanı’ ne anlama geliyor? Bundan sonrasında ne olacak?

Son Dakika Haberler