Olağan Dışı Iyi mi Yazılır? Olağan Dışı TDK Doğru Yazılışı… Olağan Dışı Mı Olağandışı Mı?

14.09.2022 13:19 Son Güncelleme: 14.09.2022 13:20 Olmak fiilinden türetilmiş olan olağan kelimesi standart ya da basit anlamlarında kullanılan bir kelimedir. Olağan dışı ise bu durumun tam tersi durumlar için kullanılır. Beklenmedik ya da şaşırtıcı bir durum anlamına gelen olağan dışı kelimesinin iyi mi yazıldığı da merak edilir. Kelimeler kimi zaman birleşik kimi zaman ayrı yazıldıkları için kişilerin kafa karışıklığı yaşaması da organik karşılanır. Bu durumda TDK sözlükten kelimenin doğru yazımını öğrenebilirsiniz. Olağan dışı ayrı yazılan bir kelimedir. 
Olağan Dışı TDK Doğru Yazılışı
TDK’ye nazaran olağan dışı kelimesinin olağandışı benzer biçimde yazılması yanlıştır ve bu yazım hatası olarak görülür. Doğru yazmak için kelimeyi olağan dışı şekli ile yazmalısınız.  Olağan Dışı mı Olağandışı mı?
Olağan kısaca basit kelimesinin tersi ya da karşıtı olarak kullanılan olağan dışı kelimesi ayrı yazılan bir kelimedir. Her ne kadar bazı yerlerde olağandışı yazsa da bu şekilde yazım hatası yapmış olmuş olursunuz. Bundan dolayı kelimeyi yazarken dikkatli olmalı ve olağan dışı hali ile yazmalısınız. 
Olağan dışı Ne Demek?
Olağan dışı demek beklenmedik ya da şaşırtıcı anlama gelir. Beklenmedik bir netice almak ya da alışılmışın haricinde bir şey görmek bunun olağan dışı olduğu anlamına gelir. Olağan kısaca alışılmıştan değişik olan her şey için olağan dışı kelimesi kullanılabilir.
Olağan Dışı İle İlgili Cümleler
O denli olağan dışı bir insan ki resmen başka hiç kimseye benzemiyor.
Olağan dışı olmak için bu kadar çaba göstermen bence asla hoş değil.
Ali’nin katılmış olduğu yarışma hakikaten olağan dışı bir yarışmaydı.
Daha fazlaca olağan dışı olan şeyler benim hoşuma gidiyor.
Oldu Bitti Iyi mi Yazılır? Oldu Bitti TDK Doğru Yazılışı… Oldu Bitti Mi Oldubitti Mi?

Son Dakika Haberler