“Halluks valgus hastalığı erkeklere oranla hanımlarda 10 kat daha çok”

03.08.2022 15:46 Son Güncelleme: 03.08.2022 15:47Haber Deposu: İHA Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünden Doç. Dr. Bilgehan Çatal, hanımlarda daha çok görülen halluks valgus hastalığı hakkında bilgiler verdi. Doç. Dr. Bilgehan Çatal, yanlış ayakkabı giyimiyle hastalığın başladığını belirterek, “Halluks valgus ön ayakta rastlanan en sık görülen hastalıklardan bir tanesidir. Ayak başparmağının dışa doğru dönmesi, tarak kemiğinin de içe doğru dönmesiyle anormal bir açılanma oluşur. Bu anormal açılanma yüzünden ayak başparmağının iç kısmında normalden fazla büyük bir çıkıntı oluşur. Halluks valgus hastalığı hanımlarda erkeklere kıyasla 10 kat daha çok görülür. Hastalığa sebep olan faktörler içinde ligament gevşekliği vardır. Ligament bağ dokusu gevşek olan hastalarda halluks valgus daha sık görülür. Hanımlarda erkeklere nazaran bu bağ gevşekliği daha çok olduğundan hanımlarda daha sık görülüyor diyebiliriz. Bunun haricinde en sık görülen sebep genetik faktörlerdir” diye konuştu.
“Hastalık bir sonraki nesle aktarılabilir” Genetik faktörlere dikkat çeken Doç. Dr. Çatal, şöyleki devam etti: “Hastalık hanımlarda daha sık görüldüğünden sonraki nesillere de geçer. O yüzden anne kız hastalığı şeklinde değerlendirmek mümkün, bu şekilde fazlaca sayıda anne kız hastam var. Genetik faktörler haricinde kişinin ayaklarının düztaban olması, uygunsuz ayakkabı giymesi en büyük etkenlerden biridir. Bunun şeklinde faktörler halluks valgus denilen hastalığının oluşmasını ve ilerlemesini arttırır. Uygunsuz ayakkabı nedir diye tanım edersek; bilhassa ön tarafı sivri topuklu ayakkabılar, bu biçim ayakkabılar hastalığın ilerlemesine destek oluyor şu sebeple deformiteyi arttıracak şekilleri var. Halluks valgus hastalığı ilerleyici bir hastalıktır.”
“Stiletto ve benzeri ayakkabılar giyilmemeli”
Doç. Dr. Çatal, her hastaya aynı cerrahi müdahalenin yapılmaması icap ettiğini belirterek, “Halluks valgus hastalığında hafifçe, orta ve ileri olarak derecelerimiz var. Hastalığın ilerlemesi sonucunda; hafifçe dönemli yakaladığımız hastalara ayakkabı modifikasyonu öneriyoruz. Doğrusu günlük hayatta kullandıkları ayakkabıları daha muntazam seçmelerini, stiletto ve benzeri ayakkabıları giymemelerini öneriyoruz. Çıkıntının etrafına takılan çeşitli silikon aparatlar var fakat bunlar hastalığın ilerlemesini önlemez. Bir tek konfor arttırabilir, gece atelleri ve gündüz kullanılan aparatlar bunlara örnek olarak verilebilir. Orta ve ileri halluks valgus deformitelerinde ise tek tedavi seçeneği cerrahi oluyor. Cerrahide genel olarak hem kemik hem yumuşak doku işlemlerini bir arada yapıyoruz. Bozulan açıları düzeltmeye yönelik kemik ameliyatları ve yumuşak doku ameliyatlarını yapıyoruz. Bu ameliyatlar fazlaca çeşitlidir nereden bakılsa 100’ün üstünde teknik tanımlıdır. Hastaların tecrübeli doktorlarda muayene edilmesi ve durumlarına nazaran işlem planlanması mühim. Toplumda hastalığın tekrarlandığı söylentileri var. Tekrarlamasının sebebi uygun yapılmayan cerrahilerdir. Kemik ve yanlış doku ameliyatları bir arada yapıldığı için yanlış yapılmış riski yüksektir. Uygun hastaya uygun cerrahi yapılırsa hastalığın yine etme riski neredeyse yok denecek kadar azdır” ifadelerini kullandı.
“Tedavi edilmezse minik parmaklarda bozulma meydana gelir”
Hastaların ameliyattan sonrasında uzun süre yatmadıklarına işaret eden Doç. Dr. Çatal, “Kemik ameliyatı yaptığımız hastaları ertesi gün yük verip yürütebiliyoruz. Bir tek ayağın ön kısmına bir işlem yaptığımız için ayağın yük almamasını elde eden hususi ayakkabılar var. Hastanın onlarla yürümesini sağlıyoruz. Ayakkabıları genel olarak 4 ila 6 hafta kadar kullanıyorlar sonrasında günlük hayatlarına geri dönüyorlar. Bu hastalık tedavi edilmediği süre ön ayaktaki deformite ilerleyecektir. Deformite ilerledikçe hastaya uygulanacak cerrahi girişim daha fazlaca zorlaşır. Hatta tedavi edilmeyen ileri halluks valguslarda başparmağın tarafındaki öteki minik parmaklarda bozulma meydana gelecek. Bu bozulmalar içinde hasta büyük ve kapsamlı cerrahiler geçirmek zorunda olacaktır. Hastalıkta tedavinin aksatılması hastalığın ilerlemesine ve daha zor daha uzun devam eden ameliyatlara niçin olur, bu da hastanın daha geç iyileşmesi anlamına gelir” dedi.

Son Dakika Haberler