‘Bunu ilk kere açıklıyorum’ diyerek duyurdu… Bakan Özer: Müfredatımıza Kültür Zamanı dersimizi kazandırmış olacağız

05.08.2022 17:13 Son Güncelleme: 05.08.2022 17:13Haber Deposu: DHA Kadıköy’de bulunan İstanbul Mustafa Kemal Atatürk Fen Lisesi’nde Erhan Afyoncu Kütüphanesi açıldı. Açılış törenine Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, İstanbul İl Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ve Ulusal Müdafa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu katıldı. İstanbul Mustafa Kemal Atatürk Fen Lisesi öğrencileri Bakan Özer’i çiçeklerle karşıladı.

“MESELA KAT SAYI UYGULAMASININ GETİRDİĞİ MALİYETİ BÜTÜN TÜRKİYE GÖRDÜ”
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Erhan Afyoncu kütüphanesinin açılışında yapmış olduğu konuşmada, “Kıymetli Erhan Afyoncu hocamıza fazlaca teşekkür ediyorum. Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu bir çok çalışmalarda katkısı var. Hakkaten bu ülkenin daha kuvvetli olması için dertli olan bir insan. Ülkemizin coğrafyası, tarihsel serüveni dikkate alındığı süre hakkaten kuvvetli bir Türkiye için bu beşeri sermayenin fazlaca kuvvetli hale gelmesi gerekiyor. Bunun yolu ise eğitim. Son 20 yılda aslen bu gerekçe ile eğitimden kimsenin geri kalmaması için beşeri sermayemizin niteliğinin artarak hakkaten kızışan dünya rekabetinde ülkenin hakettiği yerlerde olabilmesi ve olabilirliğini sürdürebilmesi için fazlaca ciddi yatırımlar yapılmış oldu. Bir taraftan eğitimin önündeki anti demokratik uygulamalar kaldırıldı. Hakkaten Türkiye, gelişmiş ülkelerin 1950’li yıllarda deneyimlemiş olduğu eğitimdeki kitleselleşme evresine 70 yıl gecikme ile geçebildi. Hakkaten bu zamanı bir nokta. Türkiye devamlı puanı yükseltti. Geçmişte haftalarca ‘Ne olacak bu Türkiye’nin hali?’ şeklinde dönemler geride kaldı. Geçen gün bir konuşmamda, ‘Ne çektiyse bu ülke yanlış eğitim politikalarından çekti’ dedim. Benim kastım 20 senenin öncesindeki eğitim politikalarıydı, lafımı cımbızlayıp sanki son 20 yılı eleştiriyormuş şeklinde, daha önceki bakanlarımızın girişimlerini eleştiriyormuş şeklinde bağlama oturtmuşlar. Tanrı’a şükür bulabildikleri bunlar, bir tek bağlamı değiştirebilirler, gerçekleri örtemezler. Doğrusal şekilde yapılanlar üst üste konup gitmiyor, birileri bir şeyler koyuyor ötekiler gelip yıkıyor. İşin içinden çıkılmaz hale getiriyorlar. Örnek olarak kat sayı uygulamasının getirmiş olduğu maliyeti tüm Türkiye görmüş oldu. O uygulamayı koyanlar şu an nerede, şu an bizlere akıl vermeye çalışıyorlar” dedi.
“KÜLTÜR TARİHİ İLE İLGİLİ BİR DERS ÇALIŞMAMIZ VAR”
Bakan Özer” Meslek liseleri nerelere geldi. Bilimsel nitelikli olarak başarı göstermiş öğrencilerin yüzde 1’lik başarı diliminden öğrenciler meslek liselerini tercih etti. Üretim kapasitesi arttı, ihracat halletmeye başladık. En mühim adımı ise mesleki eğitim merkezlerinde attık. Bir adım daha atacağız. Bunu ilk kere açıklıyorum. Kültür Zamanı ile ilgili bir ders çalışmamız var. Yeni bir müfredat oluşturma çalışmamız var. Atmış olduğumuz her bir adımı birleştirecek olan fakat ilk olarak okul yönetiminden başlayıp öğretmenlerin Kültür Zamanı ile tanışacakları, zenginleşecekleri bir alan oluşturmak adına mühim bir adım atacağız. Bunun hazırlıkları bitmek suretiyle. Eğitimleri tamamladıktan sonrasında müfredatımıza inşallah Kültür Zamanı dersimizi kazandırmış olacağız” diye konuştu.

Ortalama 13 bin kitaplı kütüphanenin açılış töreninde konuşan Ulusal Müdafa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, “Türkiye maalesef bir imtihan cenneti ülkesi. Bunun azalması lazım. İnşallah sayın bakanımızın vizyonu ile imtihan daha azalacaktır. Öğrencilerimiz imtihan çalışacakları mekanlar istiyor. Hem 1984 yılından beri ikamet ettiğim ilçede Türkiye’nin en güzide okullarından birine ismimin verilmesi büyük bir onur” dedi. Konuşmaların arkasından kütüphane açıldı. Kütüphaneyi gezen Bakan Özer ve Erhan Afyoncu hatıra fotoğrafı çektirdi.
 

Son Dakika Haberler