Bölgede kaygı! Gölün rengi değişti

02.08.2022 10:37 Haber Deposu: DHA Son yıllarda suyu hızla çekilen ve kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olan Burdur Gölü’ndeki alg patlaması sebebiyle suyun rengi değişti. Ortaya çıkan alglerle göl yüzeyi bölge bölge sarımsı yeşilimtıraktan maviye çalan renge dönüştü. Göl kenarında DHA’ya açıklamalarda bulunan MAKÜ Biyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İskender Gülle, “Nodularia (siyanobakteri yada mavi-yeşil alg) patlaması aslına bakarsak bizlere Burdur Gölü’nün S.O.S verdiğini gösteriyor. Göl yaralı ve desteğe ihtiyacı var. Bu yaralı hali daha uzun devam ederse tedavisi, kısaca eski haline gelmesi daha zor olacaktır. Alg patlaması göllerde kötüye gidişin mühim bir işaretidir” diye konuştu.
‘GÜNEŞİ GÖRÜNCE DAHA HIZLI GELİŞİM GÖSTERİYORLAR’ Siyanobakterilerin gölde her dönemde bulunduğunu belirten Gülle, “Peki niçin bu zamanda ortaya çıkıyorlar? Bunun en mühim sebeplerinden ilki, gölün su sıcaklığının artmış olmasıdır ki son olarak ölçümlerime gore yüzey suyu sıcaklığı 26 aşama civarındadır. İkincisi ise rüzgarların durması sebebiyle son 3-4 gündür gölün fazlaca sakin olması. Dalgaların ve rüzgarların kesilmesiyle bu organizmaların derinliklerdeki karışımı bitiyor, sudan daha hafifçe olduğundan tamamen hepsi su yüzeyine çıkıyor ve üst bölümde güneş ışığı ile direkt temasa geçtikleri süre fazlaca daha süratli gelişim gösteriyorlar. Onun için senenin en sıcak aylarında ve suyun en durgun aylarında görmemiz daha olası” dedi. 
MSB duyurdu: 5 terörist etkisiz hale getirildi
‘SON 3 YILDA YOĞUN OLUŞMAYA BAŞLADI’
Prof. Dr. Gülle, Burdur Gölü’nde alg patlamasının her yıl tekrarlandığını aktarıp, şunları kaydetti:
“Son yıllarda göldeki fosfor seviyesinin artması, gölün su seviyesinin hızla düşmesi ile kirliliğin daha yoğun hale gelmesi, bilhassa küresel ısınmanın da etkisiyle gölün averaj su sıcaklığındaki artış benzer biçimde nedenlerle bu vaka daha sık ve yoğun ortaya çıktı. Buradaki aşırı gelişmeye yol açan organizma bir çeşit fotosentetik bakteri olan Nodularia spumigena isminde bir tür olup, bu tür aslına bakarsak neredeyse dünyadaki tüm azca tuzlu yada daha bilimsel bir tabirle acı su olarak nitelendirdiğimiz göllerde hatta kimi zaman denizlerde bile söz mevzusu olabilmektedir. Mesela; devletimizde Bafa Gölü’nde birkaç yıl ilkin fazlaca yoğun gelişim göstermişti. Gene Burdur Gölü’nde 2000’li yılların başından bu tarafa bu organizmanın gelişimini kısaca siyanobakteri gelişimini izliyoruz fakat bilhassa son 3 yılda yoğun gelişim kısaca patlama vakaları fazlaca daha sık ve yoğun oluşmaya başladı. Bunda gölün su sıcaklığındaki artışın, su seviyesinin düşmesiyle beraber fosfor konsantrasyonundaki artışın fazlaca mühim görevi var. Bu organizma tuzluluğa duyarlı bir organizma olduğundan önümüzdeki 10-20 yıl sonrasında hiçbir gelişim göstermeyebilir zira göldeki tuzluluk miktarı hızla artış eğilimi göstermektedir. Halen ortalama 24 g/l olan tuz konsantrasyonu 30 g/l seviyelerine ulaştığında, kısaca gölün tuzluluk seviyesi deniz suyuna yaklaştığında, bu organizma da muhtemelen üreme potansiyelini yitirecektir.”
Zelenski’den ‘tahıl sevkiyatı’ yorumu
‘TEDBİRLERİ HIZLA ALMAMIZ GEREKTİĞİNİ GÖSTERİYOR’
Göldeki plankton patlamasından meydana gelen renk değişiminin ortaya çıkmasının, bir şeylerin yolunda gitmediğini gösterdiğini vurgulayan Prof. Dr. Gülle, “Bu durumu hem yoğun kirliliğin hem de su seviyesinin azalmasının daha görünür hale gelen yan tesirleri olarak nitelendirebiliriz. Bu durum bizlere gölle ilgili yaklaşımlarımızı tekrardan gözden geçirmemiz ve alınabilecek tedbirleri hızla almamız icap ettiğini gösteriyor” dedi.

Göldeki organizmaların değişik davranışlar gösterebildiğine değinen Prof. Dr. Gülle, şöyleki konuştu:
“Örneğin bazı ortamlarda yada bazı dönemlerde bir tür ‘biyotoksin’ olan, ‘nodülarin’ isminde bir toksin yayıyorlar. Bu toksin hepatotoksik özellik gösteriyor kısaca yüksek konsantrasyon değerlerinde canlıların karaciğeri üstüne tesir ediyor fakat Burdur Gölü’nde suya girme, gölden su sağlama benzer biçimde durumlar olmadığı için bu şekilde bir çekince yok. Yalnız alglerin fazlaca yoğun gelişimlerinden sonrasında, kitle halinde ölmeleri neticesinde, sudaki oksijen seviyesi hızla düşüyor ve kokuşma olarak nitelendirdiğimiz sudaki çözünmüş oksijenin sıfıra yakın durumları söz mevzusu oluyor. Doğal olarak bu durum göldeki endemik dişli sazancık balıkları açısından potansiyel bir çekince oluşturabiliyor. Zira bazı göllerde siyanobakteri patlaması arkasından toplu balık ölümleri çoğunlukla görülmektedir. Burdur Gölü’nde şu anda rüzgar siyanobakteri katmanlarını birazcık dağıtmış durumda, fakat patlamanın daha şiddetli olması ve kokuşmanın daha etkili olması sonucunda gölde oksijensizlik seviyesi yaşanabilir, balıklar bundan negatif etkilenebilir, dahası kıyıdaki insanoğlu yoğun bir koku problemi ile karşılaşabilir. Bu 1 hafta 10 günlük geçici bir durum fakat güz aylarında yeni bir patlama dalgasıyla karşılaşabileceğiz. Bu patlamaların su kuşları açısından ziyanı olup olmayacağı ise toksin seviyesine bağlı. Toksin miktarını ölçmediğimiz için bunu bilemiyoruz sadece halen sucul canlılarda lüm vakası gözlemlemedik. O nedenle bir ziyanı olup olmadığını söyleyemeyiz. Toplu kuş ve balık ölümleri var ise o süre bir tesirinin olduğu aşikar.”

Son Dakika Haberler