Beslenmenin infertilite üstündeki tesirleri nedir?

Beslenme şekli, kısırlık ve kısırlık tedavileri üstünde oldukça mühim bir rol oynar. Meydana getirilen araştırmalara nazaran kısırlık, doğurganlık çağındaki evli hanımefendilerin ortalama yüzde 9’unu etkiliyor. Çiftler kısırlığın tüm nedenlerini denetim edemese de beslenme şekillerinden meydana gelen kısırlık sorunlarını denetim edebilirler. Her iki eş için de beslenme ve sıhhatli bir vücut ağırlığı, hamile kalma başarısı üstünde mühim bir etkiye haiz olabilir.
Hanımlarda beslenme
Hamileliğe hazırlanmak ve doğurganlığı çoğaltmak için, sıhhatli kilonuzu koruyun ve dokuz aylık hamilelik sürecinde yavrunuz için vücudunuzda güvenli ve destekleyici bir yuva oluşturacak yiyecekleri seçin. Bu yiyecekler, folik asit, demir ve öteki mühim gıda kaynaklarını içermelidir. Erkeklerde beslenme
Adam obezitesi hormon düzeylerini değiştirebileceğinden, erkekler de sıhhatli bir vücut ağırlığını korumaya çalışmalı ve dengeli bir beslenme düzeni izlemelidir. Ek olarak, aşırı şişman ve obezitesi olan erkeklerde düşük sperm sayısı ve zayıf sperm hareketliliği yaygındır. Yiyecek seçimleri söz mevzusu olduğunda, kuvvetli sperm meydana getirmeye destek olabilecek vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içeren meyve ve sebzelere ağırlık verin.
İdeal kiloya haiz olunmalıdır
Sıhhatli bir kiloya ulaşarak ve koruyarak hamile kalma şansınızı artırabilirsiniz. Aşırı kilolar hormon seviyelerini değiştirebilir ve yumurtlamada sorunlara yol açabilir. Vücut kitle indeksi (VKİ) 25’e eşit yada daha büyük olduğundan fazla şişman yada obez olduğu kabul edilen bayanlar için kilo kaybı doğurganlığı iyileştirebilir. Öte taraftan, zayıf olarak sınıflandırılan, VKİ’si 18,5’in altında olan (18,5 ila 24,9 düzgüsel kilo anlamına gelir) bayanlar, düzensiz tane döngüleri yaşayabilir yada yumurtlamayı tamamen durdurabilir. Ustalaşmış seviyede meydana getirilen jimnastik yada dans şeklinde yüksek yoğunluklu branşlarda yer edinen sporcular yada dansçılar, yeme bozukluğu olanlar yada kısıtlı rejimler uygulayanlar çoğu zaman yüksek risk altındadır.
Vücudunuzun hamilelik için gerekseme duyduğu gıda maddelerini tüketebilecek geçici diyetlerden kaçınmalısınız.
Kafi oranda demir alın
Sebzelerden ve takviyelerden gelen demir açısından varlıklı bir beslenme düzeni yumurtlama kısırlığı riskini azaltabilir. Yumurtlama kısırlığı, kısırlığın yalnız bir nedenidir. Demir içeren yiyecekler içinde fasulye, mercimek, ıspanak, güçlendirilmiş tahıllar, uzun taneli zenginleştirilmiş pirinç ve tam tahıllar bulunur. Demir emilimini çoğaltmak için yemeklerinize narenciye, dolmalık biber yada böğürtlenlerden C vitamini ilave edin.
Genel olarak, daha çok sebze ve çeşitli türler yiyecek, doymuş ve trans yağlar yerine sıhhatli tekli doymamış yağlar yiyecek, tahıllarınızın minimum yarısını tam yapmak ve süt ürünleri de dahil olmak suretiyle kalsiyum açısından varlıklı besinler almak, gıda ihtiyacınız olan şeyleri karşılamanıza ve teşvik etmenize destek olabilir.
Folik asidi ihmal etmeyin
Hamile kalmaya çalışan hanımefendilerin takviyelerden günde 400 mikrogram folik asit almaları oldukça önemlidir. Folik asit dahil herhangi bir takviye almayı düşünüyorsanız, ilkin doktorunuzla konuşmalısınız.
Endometriozis var ise ne yemeli ve nelerden kaçınmalısınız?
Endometriozis, endometriyal hücreler olarak adlandırılan rahim iç duvarındaki hücrelere benzeyen hücrelerin rahim haricinde büyümüş olduğu kronik, fena huylu olmayan bir hastalıktır. Rahmi kaplayan dokuya endometrium denir. Endometriozis, çoğunlukla pelvik bölgede (leğen kemiği bölgesi) meydana gelen ağrılı bir hastalıktır ve tedavi edilmezse kısırlığa niçin olabilir.Uygun beslenme ve yaşam seçimi değişimleri hastalığın denetim altına alınmasına destek verir. Trans yağ oranı yüksek beslenme, aşırı kırmızı et tüketimi, alkol, sigara ve gluten tüketimi zararı dokunan olabilir. Hormon regülasyonunu, bilhassa östrojen dengesini etkileyebilecek gıdalar, endometriozisi olanları negatif etkileyebilir. Bu gıdalar vücutta iltihabı artırabilecek ve daha çok ağrıya yada hastalığın ilerlemesine yol açabilir.
Endometriozisin niçin olduğu irin ve ağrıyla savaşmak için, ilk olarak nebat bazlı ve vitamin ve minerallerle dolu, besleyici yoğun, dengeli bir rejim tüketmek en iyisidir. Bunlar:
– Meyveler, sebzeler, baklagiller ve kepekli tahıllar şeklinde lifli gıdalar,- Koyu yapraklı yeşillikler, brokoli, fasulye, güçlendirilmiş tahıllar, kuruyemişler ve tohumlar şeklinde demir açısından varlıklı gıdalar,- Somon, sardalye, alabalık, ceviz, chia ve keten tohumu şeklinde esansiyel yağ asitleri açısından varlıklı gıdalar,- Portakal, çilek, bitter çikolata, ıspanak ve pancar şeklinde renkli meyve ve sebzelerde bulunan antioksidan bakımından varlıklı besinler.
Tüp bebek başarısına destek olan gıdalar
Anti-inflamatuar beslenme tüp bebek tedavisinin başarısında etkilidir. Bu amaçla, işlenmiş besin, fast-food ve şeker alımını en aza indirin. Sıhhatli yağlar, kepekli tahıllar, meyveler ve sebzeler ve balık, baklagiller ve azca yağlı kümes hayvanları şeklinde temiz proteinlerin tümü, anti-inflamatuar bir diyetin parçasıdır. Tam tahıllar, omega 3 açısından varlıklı balıklar ve kuruyemişler, sıhhatli bir rahim duvarına mühim seviyede katkıda bulunur. Sıhhatli rahim ise oluşan embriyonun tutunması ve gelişimi için oldukça önemlidir.

Son Dakika Haberler