Araştırmalar sonuçlandı: Günde 1 avuç ceviz yerseniz ne olur?

Daily Mail’in haberine gore, ceviz, omega-3 yağ asidi türevi olan alfa-linolenik asit (ALA) içeren tek kuruyemiş. Yağ asidi de kalp sağlığı ile ilişkilendirildiği için uzmanlar cevizin hastalıkları azaltabileceğini öngörüyorlar.
Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Diseases dergisinde gösterilen çalışmada, bilim adamları ortalama 45 yaşlarında olan 3.341 ABD’li kişiden gelen verileri çözümleme ettiler.
Katılımcılar, 1985-2015 yılları aralığında Alabama Üniversitesi tarafınca yürütülen Genç Yetişkinlerde Koroner Arter Risk Gelişimi (CARDIA) çalışmasına katılmışlardı.
Başlangıçta rejimleri hakkında röportaj yapılmış oldu ve çalışmanın 7., 20. ve 25. yıllarında da takip edildiler. Ceviz yiyen 340 şahıs günde averaj 19 gram yemiş tüketti. Bu insanların hanım, beyaz ve yüksek eğitimli olma olasılıkları daha yüksekti.YİYENLERİN KİLOSU NORMAL SEVİYELERDEYDİ 20. yılda, aktivite seviyeleri ve tansiyon ile beraber gövde kitle endekslerinin ölçüldüğü bir sıhhat kontrolü için yeniden çağrı edildiler. Sonuçlar, ceviz yiyen gruptakilerin, fındık yemeyenlere gore daha düşük kan basıncına haiz bulunduğunu gösterdi.
Araştırmada ceviz yiyenlerin ortalama yüzde 20’si yüksek tansiyona sahipken, ceviz yemeyenlerin yüzde 22’si yüksek tansiyona sahipti.
Bilim adamları ek olarak cevizlerin daha düşük kilo alımına ve daha kaliteli bir rejime yol açtığını da öne sürdüler. Kuruyemiş yemeyenlerin gövde kitle endeksi 29.7 (fazla şişman) çıkarken yüzde 39’unun da obez bulunduğunu buldular.

Son Dakika Haberler