ABD’de gene polis sertliği! Onlarca defa yumruklandı

31.07.2022 18:20 Haber Deposu: İHA ABD’nin Illinois eyaletinde yer edinen Oak Lawn ilçesinde polisin 27 Temmuz’da 17 yaşındaki bir gence uyguladığı şiddete ilişkin görüntüler gösterildi. Polis, silahlı bulunduğunu iddia etmiş olduğu ve trafik denetiminden kaçan Hadi Abuatelah adlı genci yere yatırarak onlarca kere yumrukladı. Olayın arkasından hastaneye kaldırılan Abuatelah’ın burnunda, kafatasında ve leğen kemiğinde kırıklar olduğu tespit edildi.
Polis tarafınca gösterilen görüntülerde, Abuatelah ve arkadaşının araçtan indirildikten sonrasında üst araması yapıldığı arkasından Abuatelah’ın polisten koşarak kaçtığı ve kısa bir kovalamacanın arkasından polis tarafınca yakalanan Abuatelah’ın polisler tarafınca yere yatırılarak onlarca kere yumruklandığı görüldü. Çevredekiler tarafınca keydedilen görüntüde ise, 3 polisin Abuatelah’ın üstüne çıkarak sertlik uyguladığı sırada Abuatelah’ın çığlıkları duyuldu. Polis tarafınca meydana getirilen yazılı açıklamada, “Şüpheli sözlü komutları dinlemeyi reddetti, bu da iki memurla fizyolojik bir çatışmaya niçin oldu” denilerek, Abuatelah’ın üstünden yarı otomatik tabanca çıkmış olduğu ifade edildi. Vakada hem Abuatelah’ın hem de bir polis memurunun yaralandığı aktarılan açıklamada, vakayla ilgili iç soruşturmanın devam etmiş olduğu ve suçlamaların beklendiği açıklandı.
Polis sertliği protesto edildi
Olayın arkasından onlarca şahıs Oak Lawn Polis Departmanı’nın önünde toplanarak, polis sertliğini protesto etti. Göstericiler, vakaya karışan polislerin görevden alınması çağrısında bulunmuş oldu. Amerikan İslam İlişkileri Chicago Konseyi Başkanı Ahmed Rehab yapmış olduğu açıklamada, “Bu, birinin ne yapıyor olabileceğiyle ilgili değil. Bu, birinin iyi mi tutuklandığı ve tutuklamadan sonrasında ne olduğu ile ilgili” dedi.
Arap Amerikan Fiil Ağı’nın baş organizatörü Muhammed Sankari, polis memurlarının eylemlerinin “klasik bir ırksal profilleme ve vahşet vakası” bulunduğunu belirterek, görevden alınmalarını istedi. Sankari, “Polisin kimseyi dövmek için hiçbir sebebi ve bahanesi olması imkansız” ifadelerini kullanarak, memurlar hakkında “Açıkça ırksal bir önyargıları var ve işlerini doğru yapamıyorlar” dedi.
Abuatelah’ın avukatı Zaid Abdallah ise, “Memurların insanları boyun eğdirmek için güç kullanmasına izin veriliyor, sadece aşırı güç kullanmasına izin verilmiyor” ifadelerini kullanarak, “Bu son aşama aşırı ve vahşiydi” dedi.
Polis, Abuatelah’ı elektroşok tabancası ile vurmuş
Oak Lawn Polis Şefi Daniel Vittorio ise düzenlemiş olduğu basın toplantısında, vakaya karışan polis memurlarının görevlerine devam ettiklerini belirterek, memurların ölümcül güç kullanma hakları bulunduğunu açıkladı.
Vittorio, Abuatelah’a müdahale eden memurların gencin sağ omzunun üstünden geçen bir “aksesuar çantasında” alev ateş tabanca olduğundan şüphelendiklerini belirterek, memurların bu yüzden müdahale ettiğini aktardı.
Polisin Abuatelah’ı yere yatırdığında dahi çantayı bırakmadığını aktaran Vittorio, polisin elektroşok tabancası ile Abuatelah’ı vurarak sersemlettiğini ve kelepçelediğini açıkladı.
Polis ek olarak, Abuatelah’ın çantasından içinde üç mermi bulunan Raven Arms P25 tipi silahın çıktığını açıklayarak, söz mevzusu silahın fotoğrafını kamuoyu ile paylaştı.

Son Dakika Haberler